Kas ir teipošana? 

Drukāt
07.02.2015 00:18

Medicīniskā teipošana (saukta arī par kinezioloģisko teipošanu) ir ārstēšanas metode, kas balstīta uz kinezioloģijas principiem, lai veicinātu organisma atveseļošanās procesus, iedarbojoties uz kustību – balsta sistēmu, nervu un cirkulācijas sistēmu. Metodes pamati likti Japānā pamatojoties uz ideju, ka kustības un muskuļu darbība ir būtiska, lai saglabātu vai atjaunotu labu veselību. Muskuļi ir vajadzīgi ne tikai kustībām, tie ietekmē arī asinsriti, limfas cirkulāciju un ķermeņa temperatūru. Medicīniskais teips ir izstrādāts, lai neierobežotu fizioloģiskās kustības, bet gan aktivizētu organisma pašārstēšanās procesus skartajos audos (muskuļos, cīpslās, nervos u.c.).

Medicīniskais teips ir elastīgs kokvilnas teips jeb plāksteris ar hipo-alergēnisku līmes slāni, kas ir īpaši izstrādāts lai ļautu materiālam elpot. Teipu var nēsāt ilgstošu laika periodu,atjaunojot to ik pēc četrām līdz septiņām dienām. Medicīniskais teips var tikt izstiept līdz 140 %, kas ir līdzīgs ar ādas elastību. Teipa biezums un svars arī ir līdzīgs ādai, tāpēc teips var kļūt par sava veida „otro ādu”. Teips ir ūdens izturīgs, to var lietot ejot dušā vai peldot. Dažādās teipošanas medodēs izmanto teipa elastību attiecībā uz ādas elastību, teipa elasticitāte nedaudz paceļ ādu. Tas rada vairāk vietas zemādas zonā, kurā atrodas limfvadi, kapilāri un dažādi receptori. Pēc audu traumatizācijas, audi atbild ar iekaisuma reakciju. Izveidojas lokāls pietūkums, izraisot spiedienu uz apkārtējiem audiem un sāpju receptoriem, pasliktinot asinsriti un kavējot limfas drenāžu. Ādas pacelšana, ko veic teips, nekavējoties samazina spiedienu un ļauj atjaunoties asinsritei un limfas drenāžai, tādējādi samazinot sāpes un veicinot dzīšanas procesus.


Ar teipošanas palīdzību var:
1. Veicināt muskuļu darbību;
2. Regulēt muskulatūras tonusu (aktivizēt vājākos muskuļus un atslābināt pārāk saspringušus muskuļus);
3. Veicināt asinsriti un novērst limfas atteces sastrēgumus (mazināt tūsku un hematomas);
4. Mazināt dažāda rakstura sāpes (arī galvassāpes un menstruālās sāpes);
5. Uzlabot kustību precizitāti locītavās, stimulējot propriorecepciju, koriģējot kustību virzienu un palielinot stabilitāti.
Teipošanu visbiežāk izmanto:
1. muskuļu, saišu un cīpslu sastiepumu un plīsumu gadījumos;
2. saišu, cīpslu un kaulu plēves iekaisumu gadījumos, kas rodas muskuļa pārslodzes rezultātā;
3. tūskas un hematomu mazināšanai;
4. rētaudu mazināšanai un fibrotisku audu elasticitātes uzlabošanai (īpaši pēc imobilizācijas);
5. muguras sāpju, locītavu sāpju, menstruālo sāpju mazināšanai;
6. palielināta nervu kairinājuma un nervu iekaisuma mazināšanai (karpālā kanāla sindroms, sēžas nerva iekaisums u.c.)
7. locītavu kustību virziena un precizitātes uzlabošanai, kā arī stājas koriģēšanā;

Ja kādam nepieciešams fizioterapeita padoms, vai rodas interese par teipošanu, varat sazināties ar mani. Kontakti atrodami Maratona kluba dalībnieku sarakstā. Priecāšos palīdzēt.

Laura 

Komentāri

Vārds


Komentārs


Pievienot komentāru