Daži ieteikumi no trenera Arno Kiršteina maijam 

Drukāt
05.05.2012 20:11

Klāt ir maijs. Piektais gada mēnesis un pēdējais pavasara mēnesis. Cenšamies vairāk uzturēties saulē un to baudīt. Vajadzētu pēc iespējas vairāk skriet mežā (ja ir tāda iespēja un nav alerģijas pret plaukstošiem pumpuriem), gar jūru un upesmalu un izbaudīt dabu.
Maija mēnesi varētu nosaukt par zaļo mēnesi. Kāpēc zaļumi ir tik vērtīgi? Zaļumi ir dabīgs vitamīnu, minerālvielu un mikroelementu ieguves avots. Zaļumi ir arī ekoloģiski. Šajā laikā viss, kas sāk dīgt ir ļoti vērtīgs – rabarberi, pirmie lociņi, pirmās skābenes, burkānu lapiņas, biešu lapiņas. Ēdamas ir pat nezāles, piemēram, nātre un pienene, var izmantot arī ceļteku, balandas, atraitnītes, vijolītes (ziedi un lapas), mārpuķītes, gaiļbiksīšu lapiņas, māllēpju ziedus, dadžu saknes un ziedkātus, liepu, kļavu un upeņu pumpurus. Vislabāk pieneņu lapas vākt pirms ziedēšanas – no maija līdz jūnijam.

Pumpuri ir klasiski imūnsistēmu stiprinoši līdzekļi. Ēdami ir visi, bet eksperimentējot katrs var atrast sev piemērotākos: priežu, egļu, liepu, bērzu, kļavu, augļu koku vai ogulāju pumpurus. Liepu pumpuri un mazās, koši zaļās lapiņas var košļāt tāpat vai pievienot salātiem. Viss ir tik spēkpilns, ka pietiek ar mazumiņu, jo savvaļas augos vērtīgais ir pietiekamā koncentrācijā un pareizās proporcijās. Dzinumi ir pilni ar C vitamīnu, dzelzi un magniju. Var lieto uz maizes un kā piedevu putraimu ēdieniem, zupās, salātos u.t.t. Zaļumi ļoti labi sader kopā ar biezpienu.
Arī par tējām varam parūpēties paši. Tagad ir īstais laiks, lai ievāktu māllēpes un gaiļbiksītes (gaiļpieši), kas noderēs pret klepu, tēja kalpos kā atklepošanas un sviedrēšanās līdzeklis.


No Arno Kiršteina

Komentāri

Vārds


Komentārs


Pievienot komentāru