Andris Valerts - 10 gadi botēs 

Drukāt
30.01.2018 16:46

Vispirms -sveicieni no sirds pieveiktajā skriešanas desmitgadē!

Paldies, pašam liekas, ka skrienu jau ilgi, 10 gadi, tas laikam ir daudz, kā jau esmu sacījis, kopā ap 25 000 km. Dēļ slinkuma vai laika apstākļiem esmu izlaidis 3-4 treniņus.

- Vai sākot skriet, varēji iedomāties, ka Tev būs tik daudz sekotāju un  būsi pievērsis tik daudz cilvēku veselīgam dzīvesveidam?

Neatceros skaitu ko bijām domājuši sasniegt, un toreiz 2010.gadā, kad MARATONA KLUBĀ iestājās pirmie biedri nebija svarīgi, svarīgi bija iekustināt cilvēkus, un parādīt, ka skriešanā ir “laimes hormoni”, un ka būt kopā ir finansiāli izdevīgi. Toreiz mani iedvesmoja filma “Maratona gars”, kur Čikāgā bija skriešanas klubs ar kādiem 50 skrējējiem, kuri gatavojās Čikāgas maratonam.

- Iecienītākās skriešanas vietas Ventspilī ir ielas, parki, vai varbūt liedags?

Pirmo gadu noskrējām (ar Vairi Miltiņu) pa Reņķu dārzu 1km apli, tad izveidojām mežā 4km apli, ar riteni samērījam kilometrus, pie kokiem likām atzīmes, nebija GPS, garos skrējienus skrējām pa Kuldīgas šoseju, ziemā tas bija briesmīgi, tiekoties ar garāmbraucošo baļķvedēju vēja plūsmu un koku mizām. Ventspilī ap 2012.gadu sabūvēja veloceliņus, un tas deva iespēju skriet kvalitatīvi. Iecienītākā skriešanas vieta ir “kur nav vēja”!

-Šajā desmitgadē esi izveidojis lielisku, skriet un satikties  priecīgu cilvēku kopu -Maratona klubu. Vai biji domājis, ka tā popularitāte izies ārpus Ventspils, tagad arī ārpus Latvijas robežām?

Jā, kad pirmo reizi biju Ventspils domē runāt par skriešanu, sporta komisijas loceklis Māris Grīva uzdeva jautājumu, vai būs sadarbība ar ārzemju klubiem, un ar pārliecību atbildēju ka būs, brauksim pieredzes apmaiņā uz sacensībām, uz treniņiem, katrā Eiropas pilsētā būs partnera klubs. Toreiz tika piesaistīts Ventspils Augstskolas svešvalodas fakultātes students Arnis Rumbenieks sarakstei ar Eiropas klubiem, bet kaut kā tas izčabēja, Arnis deva priekšroku treniņiem, no kluba uz biznesu aizgāja Edijs Brauners, kuram uzdevums bija tieši darboties ar “eksportu”.

-Zināms, ka Maratona klubs apvieno skrējējus no dažādām Latvijas pilsētām-Kuldīgas, Aizputes, Aizkraukles, Ogres, Rīgas, Cēsīm, Valmieras, Rūjienas (iespējams, ka kādu nenosaucu). Tev nav kādreiz ienākusi prātā doma organizēt skrējienus no Ventspils līdz kādai no šīm pilsētām?

Nē, tas gan nē. Man neliekas normāli skriet vairāk par maratona distanci, pat maratons ir par traku. Garāka distance par 30km ir jau veselības bojāšana. Bet labprāt katrā no pilsētām uztaisītu skriešanas simpoziju, ar sacensībām jaunatnei, ar semināru senioriem, ar skriešanas ABC visiem. Jau vairākas reizes ir sākts likt uz papīra, bet vēl neesmu saņemies. (nupat saņemu epastu no Liepājas …. viņi grib 1.skriešanas simpoziju – vai nav fantastika!!!)

-Kluba skrējēji vienmēr jūt Tavas rūpes par viņiem-apģērbs, apavi, vitamīni, daudzveidīgs kopīgo braucienu piedāvājums. Kur Tu pats rodi  labsajūtu, enerģijas uzlādi un prieku vēl bez skriešanas?

Ja par klubu, tad, protams, lielākais prieks ir pasākums vai projekts izdevies, un Paldies Dievam, viss vienmēr ir izdevies! Darbā mani uzlādē, ja esi salicis plānu nākamajam gadam, un ar grūtībām, ar komandas darbu to izdevies sasniegt, tad tā ir lielākā bauda, un, protams, tam seko prēmija naudas izteiksmē. Vēl par klubu – plānojam, ka šogad klubā iestāsies 300 biedru, ja to sasniegsim, tā būs bauda un enerģija!

- Ilze atzinās, ka viņa vēl nav skrējusi 10 gadus. Kā Tavs piemērs iedvesmoja viņu?

Atbildēšu vienkārši- es skrēju 2500 km gadā, braucu uz kādām 10 sacensībām, uz nometni Portugālē, ja gribi saglabāt ģimeni – skrieni! Līdz ar to īpaša iedvesmošana nebija. Šis ir ļoti smags jautājums skrējēju saimei, meitene skrien un labi skrien, bet mājās vīrs dzer aliņus un skatās TV, un neļauj skriet. Ir arī otrādi, puisis labi skrien, un sieva neļauj. Ja es nolieku mērķi, mani nevar apstādināt, līdz ar to Ilzei nebija izvēles.

- Maroka bija Tavs tālākais velotūrisma galamērķis. Kas tīkamāks-  riteņbraukšana vai tomēr skriešana? Kāpēc?

Nu jau kādus 3 gadus katru gadu izbraucu ar riteni uz 5-10 dienām, šogad plānojam jūlijā no Gdiņas līdz Klaipēdai caur Kaļiņingradu. Gadā ritenis tiek lietots tieši tik dienas, līdz ar to uz jautājumu atbildēju. Riteņbraukšanā ir citi cilvēki, arī ļoti jauki un interesanti, ceļojumi ir interesantāki, izbraukājām visus Marokas ziemeļus, ciematiņus, tirgus, Vecpilsētas.

- Tava sapņu pilsēta/ kontinents, kurā vēlētos skriet pats un aizvest citus skrējējus?

Kaut Amerikā esmu bijis vairākas reizes, maratonu tu neesmu noskrējis, laikam vajadzētu - Čikāgu. Ja par ceļošanu – Taizeme, Vjetnama, Kīna, Honkonga Nepāla, Indija, Japāna, Kenija noteikti … izrādās tik daudz vietās neesmu bijis?!

- Vislieliskākais, kas ar Tevi šajos 10 gados ir noticis?

Par skriešanu - 2008.gada maijā finišēju Rīgas maratona savu pirmo 21.098km distanci ar 1st 45min, un 2012.gadā Berlīnes pusmaratonu noskrēju pa 1 st 25 min.
Par dzīvi – man liekās ka šos 10 gadus neesmu novecojis ne par gadu!

- Pagājušā gadā no kluba aizgāja Aigars, kurš bija tev blakus visus šos gadus vadot Maratona klubu, vai nepietrūkst viņa?

Kurš ir redzējis filmu “Maskava asarām netic” varbūt atceras, ka galvenā varone, rūpnīcas direktore, sacīja savai jaunības mīlestībai Rodionam – ja tu mani toreiz nebūtu pametis, nekas no manis neiznāktu. Es laikam, varētu to pašu sacīt tagad, klubs stagnēja, kaut ko darījām, bet nekāda attīstības un stratēģijas nebija un neplānojās. Šogad, vēl skriešanas sezona nav sākusies, ir jau izdotas 162 MARATONA KLUBA kartiņas, esmu pārliecināts, ka būs 300. Daudzi kluba biedri metas palīgā projektos, liels paldies Ilzei un Arnim, kuri pārņem daudz jautājumus. Visiem paldies, kuri pajautā – vai vajag palīdzēt, vārdos nesaukšu, ka kādu nepiemirstu, viņu ir daudz!!!

- Pasapņo un iztēlojies, ko nākotnē rakstīs vēsturnieki par Andri un sporta dzīvi Ventspilī 21.gadsimtā?

Tikai viens “lūgums” Ventspilij – tā iela, kur ir finišs Ventspils Piedzīvojumu parka maratonam saucās Krustpils iela – kad manis vairs nebūs, lūdzu nosauciet par A.Valerta ielu! wink

Sveicieni visiem no Portugāles, mums +16c un saulains!

Interviju sagatavoja SandraK
 

Komentāri

Vārds


Komentārs


Pievienot komentāru