Kamēr…(1.turpinājums) 

Drukāt
24.03.2020 21:13

…piesaulītē rāmi tek bērzu sulas un pasaulē uz brīdi apstājies trakais skrējienu virpulis, laiks ieskatīties nākošajā piezīmju grāmatā. 2015.gada 11.jūlijā visi ceļi ved uz Jelgavas nakts pusmaratonu. Organizatori spēkratiem ierādījuši pļavu ar skatu uz diženā Rastrelli meistardarbu – Jelgavas pili. Kad dodamies pēc starta numuriem, sastopam kluba biedrus, kuri aizrautīgi mums māj. Patīkami! Starta laukumā redzam priecīgos bērnus, kuri savu distanci jau pieveikuši un tagad izklaidējas milzīgā putu mākonī, ko ik pa laikam izšauj lielgabals. Starts tiek dots visu distanču skrējējiem reizē, tādēļ sākumā trasē ir diezgan liels biezums. Blakus trasei upē peld ūdens tramvajs, no kura kāds vīrs skaļrunī komentē skrējienu. Naksnīgajā pilsētā skan mūzika un aizdip skrējēju soļi. Interesanti, ko domā tie, kuri jau aizgājuši gulēt?

25.07. Stirnubuks visus aicina uz Talsu pauguraini. Pēc laika apstākļiem spriežot labākais oktobris ir šī gada jūlijs. Starta vietā jau rosās Cūkmens un pulcējas skrējēji. Visapkārt tiešām pakalni un kalni. Rīkotāji jau arī padomājuši par to, lai trase nekļūtu vienmuļa un skrējēji neiesnaustos. Pirms finiša visus gaida stāvs kalns un tad līku loču lejā pa kāpnītēm. Viens no pirmajiem finiša virzienā traucas mūsu Guntis Grīnvalds. Pēc finiša skrējējiem skaistas medaļas, rupjmaizes rieciens un burkāns. Trešajā vietā finišē Ludmila Joce un taisnojas, ka īsti labi nav skrējies. Tomēr distance pieveikta. Skrējējiem muzicē puisis no Somijas, bet finišētājus sagaida jaunietis ar medaļām, grabinot tās mūzikas ritmā. Jāni Ābol, vai tas gadījumā nebiji Tu?

15.08. Kuldīgas 10.pusmaratonu esam ļoti gaidījuši. Šoreiz mums ir pašiem savs busiņš un kupla kompānija, ar kuru dodamies ceļā. Kuldīgā veikli dodamies pēc starta numuriem un tad uz Maratona kluba telti. Mūsējie draudzīgi sagaida cits citu, gatavojas startam. Startā noklausāmies svētku runas, nodziedam himnu un aiziet trasē. Finišētāji saņem brīnumskaistu, zeltītu medaļu ar lidojošu zivi. Tā kā šis ir jau 5. “Skrien Latvija ”posms, ikviens, kurš šos posmus pieveicis, saņem finišētāja kreklu. Šodien balvas saņem tie, kuri piedalījušies visos desmit Kuldīgas skrējienos. Skaistu grāmatu par Kuldīgu saņem Ilgvars, Aigars, Dainis un vienīgā daiļā dzimuma pārstāve Ludmila. Sagaidām arī sacensību ilgotāko brīdi – loteriju. Starp daudzām balvām izceļas viena – skaists, zaļš velosipēds. Un tad izdzirdam, ka laimīgais velosipēda īpašnieks ir Ilgvars Āboltiņš! Sajūsmināti spiedzam un plaukšķinām, cik spēka. Ilgvars nav skops, viņš atļauj līdzbraucējiem pavizināties pa Kuldīgas ielām, cik vien sirds kāro.

20.septembra rīts Valmierā ataust skaists un saulains. Šorīt jāmostas agri, jo pusmaratona un maratona  starts jau pulksten 9.00. Visiem, kuri startē, pa priekšu aizbrauc spožā “Skrien Latvija” automašīna. Lai starta/ finiša vietā nebūtu klusums, komentētājs izsaka prognozes, kurš šoreiz būs uzvarētājs un pēc cik minūtēm gaidāms līderis. Šodien mobilo sakaru operators LMT “Straume” nodrošina tiešraidi no trases.  Skrējējiem no Maratona kluba nudien nav miera, jo pieveikuši garo distanci, viņi dodas  uz starta vēl otrreiz, Inga, Valdis un Guntis aizskrien tā ka papēži vien nozib.

03.10. Siguldas kalnu maratons šogad īsti vasarīgos laika apstākļos. Skrējējiem tiek izdalītas modernas laika ņemšanas aproces, kas pirms starta ir jāaktivizē. Starts kā jau allaž, Ziediņkalna pakājē un skats ir tiešām iespaidīgs, kad skrējēju pulks raušas kalnā. Trase skrējējus izvadā uz Turaidu, uz Dainu dārzu un atpakaļ uz Siguldu. Senlejas takās aizvien vairāk sarodas tūristi ar kartēm rokās. Uz Gaujas tilta uzskrien Valdis Ņilovs un pavēsta, ka viņam tie taisnie gabali jau apnikuši, gribās kaut ko ekstrēmāku.

10.10. “Skrien Latvija” 7.posms Siguldā ir sagaidījis dalībniekus no visas Latvijas. Te arī mūsējie - Inga Ziediņa, Didzis Ceriņš, Ilgvars Āboltiņš, protams arī kurzemnieki ar Ilzi un Andri priekšgalā. Nav tikai Ingrīdas. Džanita nosaka:”Tas gan ir traki, ka cilvēkam vairs nav laika skriet.” Skrējēji pulcējas kā bites stropā un komentētājs ziņo, ka šogad ir rekordliels dalībnieku skaits pusmaratonā. Pēc vairāku apļu pieveikšanas dažs ātrāk, dažs vēlāk ir finišējis. Kluba teltī skrējēji tiek aicināti veldzēties ar dzirkstošo “Mežezeru ”un baudīt sāļo kliņģeri.

05.12.Mispo ziemas maratons Vandrā, kad gaisa temperatūra visu diennakti turas 7 grādu robežās. Maratona kluba biedriem šī iecienīta skrējienu vieta. Arī šodien te Andrijs, Dainis, Toms, Mārcis, Valdis, Didzis, Ilgvars, Juris. Un Sandra, kura noskrien 7km.  Juris Gaidelis pēc finiša pastāsta, ka skriet bijis grūti, jo daudz laika aizņem galvenā aizraušanās- tautiskās dejas. Skrējējiem pēc finiša kārtīga pirts baļļa, pikanta soļanka un mežacūkas cepetis. Bet šodien ļoti svarīga diena ir Dainim. Viņš pieveicis savu 100.pusmaratonu un tiek sveikts ar ārkārtīgi elegantu vainagu no 100 baranciņām. Uz Daini ar apbrīnu raugās skrējēji no Krievijas un Igaunijas, un steidz viņu apsveikt, novēlēdami noskriet vismaz 1000 pusmaratonus.

2016.gada 23.janvārī aizsākas jauna skriešanas seriāla tradīcija “Noskrien ziemu”. Šoreiz Priekuļos. Gaisa temperatūra -19 grādi un mirdzoši skaista, saulaina diena. Paralēli skrējienam notiek arī slēpošanas sacīkstes, vietas pietiek visiem. Kad skrējēji dodas otrajā aplī, viņiem ir balti apsarmojušas  uzacis, bārda, ūsas. Baltas skropstas aizsedz acis. Izskatās kā polārais skrējiens. Arī līdzjutējiem nav jāgarlaikojas, ar īrētām slidām var griezt slaidus lokus slidotavā . Pēc finiša karsta tēja un pīrādziņš, bet Inga Ziediņa paņem slēpes un atsildoties noslēpo pāris kilometrus.

20.janvārī visi tiekamies skriešanas svētkos Jūrmalā. Ir mazliet ziemīgs rīts ar ķēpīgu sniegu. Mūsējie pamazām pulcējas – Ingrīda, Inga, Ludmila, Toms, Guntis ar savu dēliņu. Martins ir diezgan dūšīgs līdzjutējs un priecājas, ka tētis skrien ļoti ātri un neliek viņam ilgi gaidīt trases malā. Pēc skrējiena baudām makaronus ar vistas šķiņķi. Un tad laiks kultūras programmai, ko sagatavojusi Ingrīda. Apmeklējam dzejnieces Aspazijas māju, kurā viņa dzīvojusi pēdējos 10 gadus.

09.04.2016. atkal esam Rēzeknē. Un priecīgi dodamies uz Maratona kluba telti, kur tiekamies ar saviem domubiedriem. Interesanti, ka skrējējus mēs sastopam biežāk, nekā dažus savus radiniekus. Šodien Rēzeknē 3000 skrējēju, ziņo pilsētas mērs svinīgajā uzrunā. Ilgvars Āboltiņš savā vecuma grupā ir otrais un ir nopelnījis labas balvas, bet Ingrīdu pēc finiša intervē Aigars Strauss. Pēc skrējiena seko Rēzeknes apkaimes iepazīšana jaukā kompānijā. Lubāna ezers ir šīs dienas gala mērķis. Klajš lauks, milzīgas niedres un ezers, cik tālu vien skatiens sniedzas. Izpētām tūrisma attīstības centru “Bāka” un turpinām ceļu. Apmeklējam Oskara Kalpaka mājas “Liepsalas”. Vēsturniece Ingrīda mums skaidro, kādēļ visi valsts prezidenti ir no Zemgales, bet ģenerāļi lielākoties no Vidzemes. Zemgale ir bijis bagāts novads un saimnieki savus dēlus varēja skolot labās skolās, vidzemniekiem naudas bijis mazāk un viņi savus dēlus sūtīja uz valsts apmaksātām skolām. Tās lielākoties bija militāra virziena iestādes.

16.04.2016.Stirnubuks mūs aicina uz Riekstukalnu. Vieta, par kuru zinām ļoti maz. Šodien uzzinām arī, kas ir kanikross. Lauris Lizbovskis pirmajās starta rindās aicina pagājušā gada skrējienu uzvarētājus. Starp tiem arī mūsu Ludmila Joce. Šodien izskraidoties augšup, lejup pa kalniem, finišā jāskrien no kalna lejā. Tas nav viegli, jo kalns ir stāvs un viegli var  aizķerties un pakrist. Šī vieta ir īpaša ar to, ka te var aplūkot Baldones observatoriju, kurai šogad apritēs 50 gadu. Baldones teleskops ir lielākais Baltijā un 12.lielākais pasaulē. Lūk, ko var uzzināt, ja esi aizbraucis skriet.

01.05.2016. dodamies uz Vīlandi apskriet apkārt ezeram. Un rau – bariņš mūsējo jau atkal priekšā. Kamēr vēl skrējiens nav sācies, var aplūkot sporta preču un uztura tirdziņu, pieteikties uz Igaunijā notiekošajiem skrējieniem par samazinātu maksu. Mārcim un Dainim šorīt gadījies neliels misēklis. Puiši automašīnas atslēgas atstājuši auto tā, ka tās vairs nav pieejamas. Nācās vien izņemt auto stiklu, paņemt atslēgas un tad stiklu novietot atpakaļ. Bet viss beidzas labi un skrējienu neviens nenokavē. Uz starta šeit stājas pēc iepriekšējos gados iegūtajām vietām. Ja piedalies pirmo reizi, tad tava vieta ir grupas aizmugurē. Un skrien šodien vairāk kā 3000 dalībnieku. Pēc skrējiena atklājam peldēšanas sezonu.

21.05.2016.kopā ar Stirnubuku Siguldā ir  mūsējie – Gatis, Guntis, Toms, Laura  Džanita, Ludmila, Ilgvars. Pirms skrējiena uzmundrinājuma vārdus teic Tomass Dukurs, savukārt iesildīšanos vada Mareks Osovskis. Tad, kad visi ir aizskrējuši, palicēji radošajās darbnīcās var pagatavot skaistas rokassprādzes. Ja ielūkojas distancē, var redzēt, ka skrējējiem jāšķērso maza upīte pa pārkritušu koku. Ja nejūties īsti droši, upīti var ari pārbrist. Gatis šodien izcīna 2.vietu, bet Laura iegūst Kalnu karalienes titulu.

19.06.2016. Ventspils pusmaratons sagaida visus jau dienu iepriekš. Ventspils Piedzīvojumu parkā valda rosība. Numuru dalītāji dala, vārītāji vāra un ēdēji ēd. Putru? Nē! Makaronus ar sieru. Te jau arī organizatori – Andris, Ilze un Aigars. Šajā skrējienā piedalās visvairāk mūsējo, jo te jau mājas trase. Vairāki no kluba biedriem uzskata par pienākumu tieši Ventspilī noskriet maratonu.

Kas to būtu domājis, ka vērot skrējienus būs tik interesanti! Vienmēr var satikt un iepazīt priecīgus cilvēkus, gūt pozitīvas emocijas un enerģiski atgriezties darbā pirmdien.

 

Sandra Kaufmane.

Komentāri

Vārds


Komentārs


Pievienot komentāru