MARATONA KLUBA 2024 kartiņas 001 īpašnieks – Māris Pakārklis 

Drukāt
02.01.2024 20:00

Māris Parkārklis noteikti ir viens no zinošākajiem cilvēkiem Latvijā par skriešanu, gan par statistiku, gan par treniņa metodikām, gan par uztura bagātinātājiem, gan vienkārši par lietām, ko ēdam ikdienā. Līdz ar to mūsu klubam ir liels prieks, ka Mārim šogad ir kartiņa ar nr.001, jo domāju, tūlīt mēs daudz uzzināsim par skriešanu.

V:Sākam ar vēsturi, kur, kad un kā sāki skriet?

M:1991.gada  vasarā braucu fāteram Kārlim Pakārklim līdzi skrējienā Rīga Valmiera, pēc kā nolēmu

sākt nodarboties ar skriešanu, pirmās sacensības man bija 1992. gada 18. aprīlī stadionā 3000m-11:36.

V:Par noskrietajiem kilometriem, cik km esi noskrējis treniņos savā karjerā?

M:Kopā savā 31 gada skriešanas karjerā esmu noskrējis virs 150 000km, pēdējos 14 gados 75 700km.

V: 150 000km ir kādas 4 reizes apkārt zemeslodei, iespaidīgi! Kurā gadā tu esi noskrējies visvairāk km?

M: Visvairāk noskrēju 2006. gadā 7151km (gadā kad nolaboju rekordu maratonā 2:40:39),

tajā gadā arī sasniedzu nedēļas 252km un mēneša 811km kilometrāžas rekordus.

V:Cik reizes esi noskrējis sacensībās maratona un pusmaratona distanci?

M:Kopā noskrieti 83 pusmaratoni un 37 maratoni.

V: Ceram sagaidīt 50to maratonu un 100to pusīti! Tavi labākie rezultāti, ieskaitot stadiona distances?

M:800m-2:08,6/ 1000m-2:52,8/1500m-4:21,9/3000m-9:30,6/5000m-16:21/10 000m-33:49

10km-33:58 Tallinā/15km-51:52 Ozolniekos/21km-1:13:43 Ventspils PPP/42km-2:40:39 Viļņa.

V:Kādas ir tavas lielākās kļūdas, ko esi pieļāvis treniņu procesā, gan pirms sacensībām, tas kā profesionālis?

M:1) Uzreiz  pēc bronhīta pārslimošanas sāku maukt nopietnus ātruma darbus,rezultāts - 2 mēneši gultā. 2) Pirms maratona apēdu Snikeru (Anda Pāžes ieteikums) izstājos 25km.

V:Ko tu varētu ieteikt sacensību organizatoriem, sadalot to trīs grupās - stadions, šoseja un takas?

M:Stadionā,vairāk rīkot mačus klasiskajās distancēs 5000m un 10 000m arī reģionos, kaut vienreiz gadā kā pilsētas kausa izcīņa vai kā citādi.

     Šosejā, Ieviest papildus naudas balvas kaut minimālas top 6 Veterānu kategorijā V40 + ( tāda pieredze ir ASV un citās pasaules valstīs) Mērķis, pacelt Veterānu rezultātu līmeni valstī.

     Takās, mačos aptvert plašāku Latvijas reģionu vietas ar starta/finiša zonām pilsētās,  lai var viegli piekļūt arī tie kam nav savi auto.

V:Tā kā mūsu klubā pamatā ir tautas skrējēji, tagad jautājumi būs priekš viņiem jeb tavi padomi viņiem.

V:Ja cilvēks ir ar lieko svaru, piemēram vecis 40gadi, augums 180cm, svars 110kg, kā tu viņam ieteiktu sākt sportot, skriet, cik reizes nedēļā, cik daudz?

M: Pamatu pamats ir bāze, es ieteiktu uzreiz nevis skriet, bet pirmos mēnešus soļot vai nūjot, sākt ar 5km un katru nedēļu pieaudzēt par 5km, līdz tiek līdz 2-2,5 stundām,  un tad jau var pāriet uz pārmaiņu treniņu soļot teiksim 10km un pa ceļam 5x1km aktīvāk, bet tā lai nav aizelsies. Un garajos treniņos iesaku lietot L Carnitīnu ampulās,1 ampula uz 0,5 pudeli ūdens un dzert ik pa laikam ( tas 3x ātrāk dedzinā zemādas taukus)

V:Varbūt vari sastādīt treniņu programmu šai personai?

M: Kā teica Valērijs Žolnerovičs, ir vismaz 50 veidu kā iet uz rezultātu, grūti ir sastādīt plānus neredzot cilvēku klātienē, ko darījis kādi ir pulsi un parametri, Es ieteiktu savu mīļāko treniņu Fartleku (no zviedru valodas - ātruma spēle) tur var skriet mierīgi un ik pa laikam uzskriet ko ātru līdz stabam, vai kokam,vai kalna galam,kā pašam gribās.

V:Nosauc ēdienreizes, ko tu ieteiktu minētajam piemēram?

M:1,5-1 stundu pirms treniņa es vienmēr apēdu banānu, man vienmēr pie jostas līdzi ir dzeramais (Ūdens ar kādu sporta dzērienu vai zaļā tēja (vāru pats) ar sporta dzērienu), kā jau teicu ja ir liekais svars jāpievieno vēl L Carnitīns.

Galvenās nianses ir pirmajā dienas pusē vairāk ogļhidrātus,vakarā pēc 18.00 olbaltumvielas, lai organisms var atjaunoties.

V: Domāju ka L Carnitīna pārdošanas apjomi celsies! Tā kā esi bez liekiem kg, vai skaiti ēdieniem kalorijas un iedod savu dienas ēšanas menju – brokastis, pusdienas, launags, vakariņas?

M: Man ir drastisks ēšanas grafiks tāpēc esmu tievs, 9.00 ja ir paredzēts garais treniņš 25km + vai ātruma darbs apēdu banānu, ja parasta skriešana neēdu neko, uzreiz pēc treniņa arī neēdu, jo jaunākā  augstu sasniegumu sporta zinātne secinājusi (Ja jūs pēc nopietna treniņa ēdat vitamīnus, Badus (uztura bagātinātājus),Proteīnus, viss treniņa efekts aiziet miskastē , JO  galvenais treniņa mērķis ir sasniegt atbilstošu stresu organismam, pēc tā stresa organisms sāk pārkārtoties, lai nākamreiz izsturētu vēl lielāku stresu, ja jūs ar ēdienu un uzstura bagātinātājiem apslāpējat stresu,organismam nav jēgas parkartoties un jūs visu laiku stāvat uz vietas.  Tāpēc vajag vismaz 1;30-2;00 stundas pēc smaga treniņa iedzert tikai ūdeni vai tēju, kafiju un atpūsties, un pēc 2 stundām jau ēst bagātīgu proteīnu ēdienu, Piemēram :Griķus ar vistas fileju ar salātiem.

V:Šis jau bija kaut kas no zinātnes! Zinu, ka tev patīk gatavot, kas tev vislabāk iznāk? Un kas tev vislabāk garšo?

M:Vislabāk sanāk saldie ēdieni, paštaisīta putukrējuma torte, Kakao krēms ar dzērveņu ķīseli, dažādi  citi krēmi, vēl regulāri taisu Veselības zupu domātu locītavām un saitēm (Lielā katlā vāru 1kg kauliņus un 3 cūku kājiņas kādas 4-5 stundas,tad buljonu nokāšu (kaulus un izvārītās cūku kājas glabāju maisiņā un nesu uz mežu meža zvēriem, tā ir mana tradīcija jau 6 gadus) Un buljonā lieku visādus dārzeņus pēc sirds patikas, katlu turu ledusskapī un pa vakariem paņemu mazā katliņā ar kausu cik gribās un uzsildu.

V:Ko un kad labprāt iekod pirms treniņa, ja treniņš plkst.18:00?

M; 2 stundas pirms vakara treniņa,Vārītus makaronus vai rīsus ar sviestu, jo piejaukumi traucē skriet.

V:Tagad, lūdzu, sacensību dienas menju, ja starts ir plkst.10:00, un arī pēc sacensībām?

M:8.00 Banānu un baltmaizes šķēli ar medu. Pēc sacensībām 1 stundu neēdu neko, un tad meklēju grilētu vistu vai citus gaļas izstrādājumus ar salātiem,var piegrauzt klāt gurķi vai tomātus.

V:Vai amatieriem ir jālieto uztura bagātinātāji, ja jā, tad kādi, cik daudz un kad?

M:Takā sporta zinātne iet uz priekšu un es regulāri apmeklēju sporta medicīnas un augstu sasniegumu sporta lekcijas tad teikšu tā:

Tagad jau ir pierādīts, ka  uzstura bagatinātāji ir miljardiem dolāru liels bizness, no tā visa tikai 20% mums ir vajadzīgi, parējais ir kā ļoti dārgs urīns. Galvenais ko jālieto ir vitamīnu un minerālvielu kompleksi, kur ir viss vajadzīgais, tad Vitamīns D  4000u dienā, jo mums ir maz saules, un Omega 3 sirdij, Slodzes laikā derētu pievienot nedaudz C vitamīna un L carnitīnu, ja grib ātrāk notievēt, pārējais ir placēbo, Pēdējā lekcijā profesors teica, ka Kuenzīms Q10 iznīcina treniņa efektu, tāpēc to labak nelietot vispār.  Nu mačos var droši lietot dažādas želejas, es meklēju želejas ar Guarānu tas man palīdz.

V:Vai tev ir īpašs rituāls pirms sacensībām?

M: Agrāk bija, tagad galvenais nestresot, iedomājos ka mači ir kā mans tradicionālais ātruma treniņš, un visiem ir vienalga kā es noskriešu, viss ir domāts man pašam. Ja tu pārāk atbildīgi izsturies un domā ko citi teiks, tad naktī nevari aizmigt un esi jau izdedzis pirms starta (tā man bija no 2002 līdz 2018 gadam) Tagad vairs nestresoju.

V:Kurās sacensībās esi guvis vislielākās emocijas?

M: Tur kur apkārt ir daudz draugu, piemēram, Kuldīgas,Ventspils pusmaratonos, jo vienmēr ir klāt pilns Maratona kluba sastāvs, Arī man patīk Piltenes skrējiens. Ārzemju mači mani galīgi nepiesaista, jo man nepatīk liela burzma, mājīgāk ir pašmāju mačos, kuras rīko dažādi draugi un atbalstītāji,un apkārt ir savējie draugi un fani.

V:Vai gadījies raudāt finišējot kādas sacensībās, domāju laimes asaras?

M: Nē, es nesmu tik emocionāls, kā Edgars Rūtiņš kurš regulāri raud finišā, Es vairāk esmu kā profesionālis, Atnācu izdarīju savu darbu un dodos tālāk.

V:Amizantākais notikums skriešanā – sajauci starta laikus, kedas aizmirsi mājās, sporta dzēriena vietā šņabi iedzēri?

M: Latvijas čempionatā 2004 gadā stadionā tiki mainīti starta laiki 5000m. Es ārpus stadiona staipījos un dzirdu (Tūlīt tiks dots starts 5000m, uz starta nav ieradies Maris Pakārklis) nācās sprinta ātrumā maukt uz startu bez iesildīšanās, Interesantākais ka toreiz izskrēju savu personisko rekordu 5000m 16:21.  

Vēl bija gadījums 2008 gadā kad mēs ar Kasparu Brišku no Helsinkiem ar mašīnu braucām uz Turku maratonu, tur bija cits laiks tāpēc ieradāmies 10 minūtes pirms starta, paspēju piereģistrēties maratonam, toreiz izcīniju 2. vietu ar rezultātu 2:45:40 zaudējot tikai 200m Kenijietim Davidam Kantari.

Dažreiz stress ļoti palīdz :)

V:Kāpēc tev vēl aizvien nav trenera sertifikāta, tu varētu daudz dot skriešanas iesācējiem un ne tikai?

M:Nav vajadzīgās izglītības, 1998.gada man piedāvāja vietu Sporta skolas tolaik RVS, tagad Arkadija galvenā trenera amatu, parādiju atestātu no skolas,pateica (Diemžēl nē) tas pats bija 2016.gadā LVS atkal piedavāja siltu amatu, bet dēļ diploma nesanāca.

V:Vai vari atklāt plānus šī gada skriešanas sezonā?

M:Galvenie starti būs Rīgas un Ventspils maratons,nu vēl kādi 6 pusmaratoni Latvijā, īsākas distances būs kā ātruma treniņš.

V:Tava laimes formula?

M: Es tāpat kā Eliuds Kipčoge, jau daudzus gadus rakstu savu velmju dienasgrāmatu un atkartoju tos vārdus kā mantru katru dienu. Eliudam tas strādā, jācer ka man arī beidzot sāks strādāt smiley

V: Māris ir ļoti labs sarunas biedrs, noteikti, ja redzi viņu sacensībās, pie MARATONA KLUBA telts, vari jautāt visu pa skriešanu, un Tu dabūsi atbildi. Es novēlu Mārim iegūt C kategorijas trenera sertifikātu un savas zināšanas dot tālāk, un vēlmju dienasgrāmatā rakstītais izpildīsies!

 

Intervēja Andris Valerts

Komentāri

Vārds


Komentārs


Pievienot komentāru